• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Ayd%C4%B1n-%C3%87al%C4%B1%C5%9Fma-ve-%C4%B0%C5%9F-Kurumu-1583976848524922/
Saat
Takvim
Faydalı Linkler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam124
Toplam Ziyaret168724
Site Haritası
Hava Durumu
Anlık
Yarın
8° 3°

ENGELLERİ İŞKUR’LA AŞTILAR, KENDİ İŞİNİN PATRONU OLDULAR

Aydın İŞKUR, engelli ve eski hükümlülere kendi işinin patronu olmaları için destek vermeye devam ediyor. Aydın’da son 1 yılda 3 engelli ve 1 eski hükümlü vatandaşımız İŞKUR tarafından verilen hibe desteği sayesinde kendi işinin patronu oldu

Kurumumuzca iş projesi onaylanan engelli vatandaşlarımıza 36.000 TL’ye kadar, eski hükümlü vatandaşlarımıza ise 26.550 TL’ye kadar geri ödemesiz hibe desteği verilmektedir.
   İl Müdürlüğümüzce düzenlenen girişimcilik eğitimlerine katılan engelli ve eski hükümlüler tarafından sunulan iş projeleri İl Müdürlüğümüz ve İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunun uygun görüşü sonrasında Genel Müdürlüğümüzde oluşturulan ilgili Komisyonca onaylanmıştır. Proje hazırlanması hususunda engelli ve eski hükümlülere danışmanlık hizmeti sunulmuştur. Hibe desteği sonucunda kurulan işyerleri sayesinde engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımız hem kendi işinin patronu olmuş, hem de yanında eleman çalıştırarak istihdama katkı sağlamışlardır.
   İl Müdürlüğümüzün hibe desteği ile Söke ilçemizde Ferit YILDIZ 2016 yılında şarküteri açmış olup, başarılı bir şekilde iş hayatına devam etmektedir, Didim’de Kadir GÜNDOĞAN hediyelik eşya dükkânı açarak kendi işinin patronu olmuştur.
İŞKUR tarafından verilen hibe desteği sayesinde ASTİS OSB’de Özden GÜNAY alüminyum demir doğrama işyerini kurmuştur. Karahayıt mahallesinde ise Erdal YAMAN hibe edilen büyükbaş hayvanlar ile hayvancılık faaliyetine başlamıştır.  
Engelli Ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarını Kullanmaya Yetkili Komisyona Dair Yönetmelik kapsamında engelli ve eski hükümlülere verilen hibe desteği için Kurumumuzca yılda iki kez proje çağrısına çıkılmaktadır. Haziran ayında sona eren birinci proje başvuru döneminde İl Müdürlüğümüze sunulan 4 adet yeni proje, İl Müdürlüğümüzce değerlendirilerek Genel Müdürlüğümüze gönderilmiş olup, projeler ilgili Komisyonca uygun bulunduğu takdirde bu projelere hibe desteğinde bulunulacaktır. Genel Müdürlüğümüzce ikinci dönem proje çağrısına ise Ekim- Kasım aylarında çıkılması beklenilmektedir.
Hibe desteğinden faydalanmak isteyen engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımızın girişimcilik sertifikasına sahip olması, hâlihazırda faal işyeri olmaması ve emekli olmaması gerekmektedir.  Engelliler ve eski hükümlüler ikamet ettikleri il içinde uygulanmak üzere proje sunabilmektedir. Engelli ve eski hükümlü bireylerin fiili olarak kendilerinin işbaşında olacakları projeler desteklenmekte olup, engelli birey adına sadece vasi olanların kendileri için iş kurmayı amaçlayan projeler ile halen engelli/eski hükümlü birey tarafından işletilen faal işletmelerin geliştirilmesine yönelik projeler desteklenmemektedir.
Fotoğraf galerisi için tıklayınız.
Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   142 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Aydın İşgücü Piyasası Analizi Raporu

2016 Aydın İşgücü Piyasası Analizi Raporu için  tıklayınız
2015 Aydın İşgücü Piyasası Analizi Raporu için  tıklayınız
Anket
Bize nasıl ulaştınız?