• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Ayd%C4%B1n-%C3%87al%C4%B1%C5%9Fma-ve-%C4%B0%C5%9F-Kurumu-1583976848524922/
Saat
Takvim
Faydalı Linkler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam123
Toplam Ziyaret168723
Site Haritası
Hava Durumu
Anlık
Yarın
8° 3°

AYDIN İŞKUR GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİNE DEVAM EDİYOR

İl Müdürümüz Rahmi TERZİ açıklamasında “İŞKUR, 2009 yılından bu yana Girişimcilik Eğitim Programları düzenliyor.

   2009 yılından bugüne kadar yaklaşık 5.500 kişiye girişimcilik eğitimi veren Aydın İŞKUR, kendi işini kurarak yeni girişimci desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımıza girişimcilik eğitimi vermeye devam ediyor.  Aydın Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği işbirliği ile düzenlenen eğitimlerin üçüncü grubu 25 katılımcı ile 9 Ağustos tarihinde başladı. Katılımcıları belirlenen diğer 3 grup eğitim ise Eylül ve Ekim aylarında başlayacak. Bu eğitimlerin yanı sıra yine Aydın Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği ile Ekim, Kasım ve Aralık aylarında düzenlenecek olan 8 grup girişimcilik eğitiminin duyuruları Eylül ayı içinde yapılacak.
   İl Müdürümüz Rahmi TERZİ açıklamasında “İŞKUR, 2009 yılından bu yana Girişimcilik Eğitim Programları düzenliyor. Girişimcilik Eğitim Programları ile İŞKUR’a kayıtlı kişilerin kendi işlerini kurmalarına ve geliştirmelerine yardımcı olmak amaçlanmaktadır. Bu sayede işsizlik azaltılırken; ekonomide yeni ve sürdürülebilir işler de oluşturuluyor. Girişimcilik eğitim programlarına Kuruma kayıtlı 18 yaşı doldurmuş kişiler başvurabilmekte, iş ve meslek danışmanlarıyla yapılan mülakatlar ve değerlendirme süreçlerinden sonra en yakın tarihli programa kayıt olmaktadırlar. KOSGEB modülleri çerçevesinde 32 saat uygulanan girişimcilik eğitimleri, girişimcilik özelliklerinin geliştirilmesi, iş planı hazırlama ve bu kapsamda yönetim planı, finansal plan, pazarlama ve üretim planlarının oluşturulması, iş planının sunumu konularını teorik ve uygulamalı olarak içermekte; eğitimlerde ayrıca başarılı girişimci hikâyeleri ve tecrübelere de yer verilmektedir. Tecrübeli profesyonel eğiticiler tarafından çoğunlukla üniversiteler, özel öğretim kurumları, meslek birlikleri/odaları, kamu kurumları ile dernek ve vakıflar aracılığı ile düzenlenen programlar sonrasında eğitimi tamamlayan katılımcılara girişimcilik sertifikası verilmekte ve bu kişiler bu sertifika aracılığı ile KOSGEB’e yeni girişimci desteğinden faydalanmak için başvurabilmektedir.” diye belirtti.
Girişimcilik eğitimini tamamlayarak “Girişimcilik Eğitimi Katılımcı Belgesi” alan katılımcılar kendi işini kurduğu takdirde, KOSGEB mevzuatı çevresinde “Yeni Girişimci Desteği” ne başvurma hakkı kazanmaktadır. Yeni Girişimci Desteğine hak kazanan girişimciler 50.000 TL’ye kadar hibe (geri ödemesiz), 100.000 TL’ye kadar sabit yatırım desteğinden (geri ödemeli) yararlanabilmektedir.
   Rahmi TERZİ 2016 yılında 1.326 kişinin girişimcilik sertifikasına sahip olmasını sağladıklarını belirterek 2017 yılında ise toplam 1.700 kişiye girişimcilik sertifikası vereceklerini söyledi. 2017 yılı içinde Efeler, Çine, Kuşadası, İncirliova, Didim, Söke, Nazilli ve Bozdoğan ilçelerinde eğitim düzenleyerek hizmeti vatandaşa yerinde sunduklarını belirtti. Nazilli, Didim ve Söke’de de yılsonuna kadar yeni eğitimler düzenlenmeye devam edilecek, Söke Ticaret Odası işbirliği düzenlenecek girişimcilik eğitiminin yeni grubu ise 16 Ağustos’ta başlayacak.
   “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Geliştirilmesi” projesi kapsamında Aydın Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü işbirliği ile 75 kadın çiftçiye girişimcilik eğitimleri verildi. Eğitim sonunda proje hazırlayan 74 kadın çiftinin ilk 3’e giren projelerine 3.000, 2.000 ve 1.000 TL değerinde ödüller verildi.  Ayrıca ilk üçe giren projeler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına gönderilerek, projelerin ulusal yarışmaya katılmaları sağlandı.
Ayrıca Nazilli Açık Cezaevinde 24 hükümlüye girişimcilik eğitimi verilerek, tahliyeleri sonrasında kendi işini kurma imkânına sahip olmaları sağlandı.
Rahmi TERZİ, girişimcilik eğitimi alarak kendi işinin sahibi olan işverenleri İŞKUR’un sunduğu diğer hizmetlerden ve teşviklerden faydalanmak için Kurumumuza başvuru yapmaya davet etti.

Fotoğraflar için tıklayınız.
Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   121 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Aydın İşgücü Piyasası Analizi Raporu

2016 Aydın İşgücü Piyasası Analizi Raporu için  tıklayınız
2015 Aydın İşgücü Piyasası Analizi Raporu için  tıklayınız
Anket
Bize nasıl ulaştınız?